Organizational Committees

Conference Chairs
Mykola Pechenizkiy Eindhoven University of Technology
Toon Calders Eindhoven University of Technology
Program Chairs
Cristina Conati University of British Columbia, Canada
Sebastian Ventura University of Cordoba, Spain
Posters and Demos Chairs
Cristobal Romero University of Cordoba, Spain
John Stamper Carnegie Mellon University, USA
Web Chair
Arnon Hershkovitz Tel Aviv University, Israel
Local Organizing Committee
Jorn Bakker, Paul De Bra, Evgeny Knutov, Lam Hoang, Faisal Kamiran, Ekaterina Vasilyeva, Sicco Verwer, Indre Zliobaite

STEERING COMMITTEE

Esma Aïmeur, University of Montreal, Canada
Ryan Baker, Worcester Polytechnic Institute, USA
Tiffany Barnes, University of North Carolina at Charlotte, USA
Joseph E. Beck, Worcester Polytechnic Institute, USA
Michel C. Desmarais, Ecole Polytechnique de Montreal, Canada
Neil Heffernan, Worcester Polytechnic Institute, USA
Cristobal Romero, Cordoba University, Spain
Kalina Yacef, University of Sydney, Australia

PROGRAM COMMITTEE

Esma Aimeur, University of Montreal, Canada
Elizabeth Ayers, Carnegie Mellon Univesity, USA
Ryan S.J.d. Baker, Worcester Polytechnic Institute, USA
Tiffany Barnes, University of North Carolina at Charlotte, USA
Joseph Beck, Worcester Polytechnic Institute, USA
Bettina Berendt, Katholieke Universiteit Leuven , Belgium
Gautam Biswas, Vanderbilt University, USA
Jesús G. Boticario, U.N.E.D., Spain
Toon Calders, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
Min Chi, University Of Pittsburgh, USA
Cristophe Choquet, Université du Maine, France
Cristina Conati, University of British Columbia, Canada
Richard Cox, University of Sussex, UK
Michel Desmarais, Ecole Polytechnique de Montreal, Canada
Sidney D’Mello, University of Memphis, USA
Mingyu Feng, SRI International, USA
Davide Fosatti, Carnegie Mellon University, Qatar
Eva Gibaja, Universidad de Córdoba, USA
Daniela Godoy, Universidad Nacional del Centro de la Provincia de Buenos Aires, Argentina
Neil Heffernan, Worcester Polytechnic Institute, USA
Arnon Hershkovitz, Worcester Polytechnic Institute, Israel
Roland Hubscher, Bentley University, USA
Sebastian Iksal, Université du Maine, France
Juday Kay, University of Sydney, Australia
Jihie Kim, University of Southern California, USA
Mirjam Köck, Johannes Kepler University, Austria
Kenneth Koedinger, Carnegie Mellon University, USA
Vanda Luengo, Université Joseph Fourier Grenoble, France
Tara Madhyastha, University of Washington, USA
Brent Martin, Canterbury University, New Zealand
Noboru Matsuda, Carnegie Mellon University, USA
Manolis Mavrikis, The University of Edinburgh, UK
Riccardo Mazza, University of Lugano/University of Applied Sciences of Southern Switzerland
Gordon McCalla, Univerisity of Saskatchewan, Canada
Agathe Merceron, Beuth University of Applied Sciences, Germany
Julia Mingullon Alfonso, Universitat Oberta de Catalunya, Spain
Jack Mostow, Carnegie Mellon University, USA
Rafi Nachmias, Tel Aviv University, Israel
Roger Nkambou, Université du Québec à Montréal (UQAM), Canada
Alvaro Ortigosa, Universidad Autónoma de Madrid, Spain
Alexandros Paramythis, Johannes Kepler University, Austria
Philip I. Pavlik, Carnegie Mellon University, USA
Mykola Pechenizkiy, Eindhoven University of Technology, Netherlands
Cristobal Romero, Cordoba University, Spain
Carolyn Rose, Carnegie Mellon University, USA
Erin Shaw, University of Southern Californi, USA
John Stamper, Carnegie Mellon University, USA
Jun-Ming Su, National Chiao Tung University, Taiwan
Steven Tanimoto, University of Washington, USA
Sebastian Ventura, Cordoba University, Spain
Stepehn Weibelzahl, National College of Ireland, Ireland
Kalina Yacef, University of Sydney, Australia
Michael Yudelson, University of Pittsburgh, WPI
Amelia Zafra, Universidad de Córdoba, Spain
Osmar Zaiane, University of Alberta, Canada